Охорона життя та здоров'я

Дії при загрозі стихійного лиха та отриманні штормового попередження


Дії при загрозі стихійного лиха та отриманні штормового попередження
   Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку (час, напрямок руху та силу вітру), рекомендації про порядок дій. Не користуйтеся без потреби телефоном, бо по ньому можуть надійти повідомлення.
   Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
   Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.
   Підготуйтесь до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у грубах.
   Приберіть господарське майно з двору та балкону у будинок (підвал), обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу.
   Машину поставте в гараж.
   Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великими шибами.
Щільно зачиніть вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; віконне скло заклейте, по можливості захистіть віконницями або щитами.
   Навчіть дітей, як діяти під час стихійного лиха. Не відправляйте їх у такі дні у дитячий садок та школу.
   Якщо ви у човні та отримали штормове попередження, або бачите наближення поганої погоди, негайно пливіть до берега.
Дії під час стихійного лиха:
  • Зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам.
  • Зачиніть вікна та відійдіть від них подалі.
  • Загасіть вогонь у грубах, вимкніть електро- та газопостачання.
  • Зберіть документи, одяг, найбільш необхідні та цінні речі, продукти харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, ліхтарик, приймач на батарейках.
  • Перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях – коридорі, ванній кімнаті, коморі або підвалі. Ввімкніть приймач, щоб отримувати інформацію.
  • Не намагайтесь перейти в іншу будівлю – це небезпечно.
  • Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.
  • Обминайте хиткі будівлі та будинки з хитким дахом, якщо лихо застало вас на вулиці. Вони руйнуються дуже швидко. По можливості заховайтеся в підвал найближчого будинку.
  • Якщо ви на відкритій місцевості щільно притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев.
  • Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтесь в ньому, а виходьте і швидко ховайтеся у міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.
  • Уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику, мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм, потенційно небезпечних промислових об’єктів та дерев.
  • Не наближайтесь до води подивитися на шторм, сильні вітри здіймають величезні хвилі на морі, які накочуються на берег. Ви можете загинути.
Дії після стихійного лиха.
   Зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті лиха, оцініть ситуацію.
   Допоможіть по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.
   Переконайтесь, що ваше житло не отримало пошкоджень. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо - та водопостачання.
   Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що не має витоку газу.
   Перевірте, чи не існує загрози пожежі. при необхідності сповістіть пожежну охорону.
   Не виходьте відразу на вулицю – після того як вітер стихнув, через кілька хвилин шквал може повторитися.
   Будьте дуже обережні, виходячи з будинку. Остерігайтесь: частин конструкцій та предметів, які нависають на будівлях; обірваних дротів від ліній електромереж; розбитого скла та інших джерел небезпеки.
   Тримайтеся подалі від будинків, стовпів електромереж, високих парканів тощо.
   Обов’язково кип’ятіть питну воду.
   Не користуйтеся довго телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку.
   Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть вимкнути для ремонтних робіт.
   Не поспішайте з оглядом міста, не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога.
   Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

ОБЕРЕЖНО – ЗМІЯ !

ОБЕРЕЖНО – ЗМІЯ !
   За характером дії отрути змій поділяють на дві групи: «кров'яні отрути» {отрути гадюк) і нервово-паралітичні (отрути кобр). Укус гадюки особливо небезпечний для хворих людей. Отрути гадюк викликають як місцеву дію (сильний біль, набряк, крововиливи), так і загальну токсичну дію на організм (ослаблення серцевої діяльності, зниження артеріального тиску тощо). Крововиливи у внутрішні органи бувають небезпечними для життя. У важких випадках смерть може настати від таких ускладнень навіть за кілька днів після укусу.
змія
   Отрута кобр діє на нервові центри, перш за все, на дихальний; смерть настає від паралічу дихальних м'язів. Сила дії отрути залежить від її кількості, місця укусу і фізіологічного стану людини
   Для того щоб захиститися від укусів змій та інших отруйних тварин, необхідно знати, які отруйні тварини трапляються в даній місцевості, та особливості поведінки цих тварин; уміти розрізняти ознаки отруйних і неотруйних тварин (наприклад, вужа і гадюки) і уникати з ними контакту; пам'ятати, що різкі рухи тільки привертають увагу цих тварин і можуть викликати їх напад.
   При укусі невідомої змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко.
   Насамперед, необхідно установити, чи дійсно є привід для занепокоєння. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) – ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1-1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин
   Симптоми. У місці попадання отрути спочатку відчувається сверблячка, череп 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болять лімфатичні вузли. Зазвичай картина отруєння цим вичерпується, але в ряді випадків захворювання протікає більш тяжко. Хворий блідий, відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність. Проте у нормі вже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно із закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби. Іноді в місці укусу (і по ходу судин) виникають геморагічні пухирі з кров'янистим вмістом, що залишають після себе незаживаючі протягом тижня виразки.
Тяжкість отруєння залежить від ряду факторів
- від розміру змії. Крупні гадюки більш небезпечні Але варто пам'ятати що навіть крихітні (12 –17 см) новонароджені гадючата отруйні. Має значення вік і конституція потерпілого, оскільки токсичність залежить від кількості отрути на кілограм маси укушеного. Саме тому діти важче переносять укуси змій.
- від сезону. Восени токсичність і кількість виділеної отрути найбільша
- від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин. Укус на обличчі та шиї особливо небезпечний.
- від стану здоров'я укушеного. У групу підвищеного ризику входять люди, що страждають на серцеву недостатність, алергічними захворюваннями, патологією нирок, а також емоційно неврівноважені натури.
Профілактика укусів гадюки включає найпростіші запобіжні заходи:
  • у “зміїній” місцевості носіть щільне високе взуття;
  • не намагайтеся упіймати гадюку або взагалі не відому вам змію;
  • при ночівлі в степу уникайте розташування біля колоній мишей-полівок, інших гризунів, обпливлих брустверів окопів, хащ чагарнику, тобто улюблених місць полювання гадюки;
  • переміщуючись степом у темряві, користуйтеся ліхтарем. У спеку степова гадюка буває видима у вечірніх сутінках і перед світанком.
  • вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.
ПАМ'ЯТАЙТЕ:
Гадюка ні за яких обставин не нападає першою. Не знищуйте змій - всі вони перебувають під охороною закону.
Правила першої допомоги при укусах змій:
- необхідно створити всі умови для негайного введення сироватки;
забезпечити потерпілому нерухомість, оскільки надмірні рухи сприяють швидкому проникненню отрути у кров;
звільнити кінцівки від взуття, шкарпеток, браслетів тощо, оскільки може виникнути набряк;
не перетягувати гумовим джгутом кінцівку вище від місця укусу, оскільки це може призвести до порушення обміну речовин в ураженій ділянці;
не надрізати краї рани і не відсмоктувати з неї кров, оскільки через пошкодження слизової оболонки ротової порожнини отрута може швидко потрапити у кров;
дати випити значну кількість рідини (води, кави, чаю).
Після надання першої допомоги потерпілого необхідно доставити у медичний заклад для введення антитоксичної сироватки – у місцевостях, де трапляються отруйні тварини у розпорядженні медичних працівників є набір таких препаратів.

Пожежі в лісах, степах та на торфовищах

Пожежі в лісах, степах та на торфовищах
   Масові пожежі можуть виникати в спеку, при посухах, від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, випалювання сухої трави та з інших причин. Вони можуть призвести до ураження людей і тварин, займання будівель у населених пунктах, дерев'яних мостів, дерев'яних опор ліній електропередач та зв'язку, складів нафтопродуктів та інших горючих матеріалів.
1436365052
Ви опинилися в осередку пожежі:
  • не панікуйте та не тікайте від полум'я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а перетніть смугу вогню проти вітру, закривши голову й обличчя одягом;
  • з небезпечної зони, до якої наближається полум'я, виходьте швидко, перпендикулярно до напряму розповсюдження вогню;
  • якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, ввійдіть у водойму або накрийтеся мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі (воно менш задимлене), рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;
  • гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологою землею та затоптуючи ногами. Будьте обережні в місцях горіння високих дерев – вони можуть упасти та травмувати вас;
  • під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу;
  • особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж. Враховуйте, що там можуть утворюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину вигорілого шару;
  • вийшовши з осередку пожежі, повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.
Щоб запобігти виникненню пожежі, радимо дотримуватися таких порад:
- Не можна розкладати багаття ближче, ніж за 15 метрів до будівель.
- Перш, ніж розкласти вогнище, обкопайте місце для багаття ровом, очистіть простір навколо нього від сухих гілок і трави.
- Ніколи не розводьте вогню вітряної погоди – вітер понесе іскри далеко і спричинить пожежу.
- Ніколи не присвічуйте собі відкритим вогнем ні на горищі, ні в підвалі.
- Не вмикайте електрики, не запалюйте плити, не користуйтесь сірниками, почувши запах газу або пального. Газ і випари пального можуть від найменшої іскри не тільки спалахнути, а й вибухнути.
- Не вмикайте електричних приладів, що іскрять і перегріваються.
- Перед піччю необхідно прибити до підлоги лист заліза, бо час від часу з печі на підлогу може падати жар.
- Залізну пічку можна ставити ніжками тільки на цеглини.
- Не залишайте без нагляду дітей, особливо малих!
- Не слід сушити над запаленою газовою плитою одяг.
- Не залишайте без нагляду увімкнені електропраски, електричні чайники, пічки, кип’ятильники.
Цінуйте своє життя!
Дотримуйтесь цих порад.
Якщо людина знає правила поводження під час пожежі, вона спроможна не лише вистояти за будь-яких обставин і врятувати своє життя, але й надати допомогу в рятуванні інших людей.

Пожежа

Пожежа
  81
   Щорічно внаслідок пожеж гине та зазнає травмувань значна кількість людей. На дим та попіл перетворюються цінності у мільярди гривень.
   Якщо виникла пожежа – рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте. Остерігайтеся високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання та приладів, падіння обгорілих дерев, провалів. Знайте, де знаходяться засоби пожежегасіння, та вмійте ними користуватися.
   Заходи щодо рятування потерпілих та гасіння пожеж у будівлях:
  • перед тим, як увійти до приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;
  • двері до задимленого приміщення відчиняйте обережно, щоб уникнути посилення пожежі від великого притоку свіжого повітря;
  • у сильно задимленому приміщенні рухайтеся поповзом або пригинаючись;
  • для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
  • у першу чергу рятуйте дітей;
  • пам'ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, до шафи або забиваються у куток;
  • виходити із осередку пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер;
  • побачивши людину, на якій горить одяг, поваліть її на землю, швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожені) і щільно притисніть їх до тіла. При необхідності викличте медичну допомогу;
  • якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум'я, в жодному разі не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;
  • під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, воду, пісок, землю та інші засоби гасіння вогню;
  • бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою спеціальних видів вогнегасників, засипайте піском або землею, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
  • якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або викрутіть електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.
Пожежа застала вас у приміщенні:
  • коли ви прокинулися від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього на підлогу та повзіть під хмарою диму до дверей;
  • не відчиняйте дверей відразу. Обережно доторкніться до них тильною стороною долоні. Якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте, а якщо гарячі – не відчиняйте: дим та полум'я не дозволять вам вийти;
  • щільно зачиніть двері, а всі щілини й отвори заткніть якою-небудь тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму, повертайтесь поповзом углиб приміщення і вживайте заходів для порятунку;
  • присядьте, глибоко вдихніть повітря, розчиніть вікно, висуньтеся та кричіть: «Допоможіть, пожежа!». Якщо ви не в змозі відкрити вікно, розбийте шибку твердим предметом та приверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;
  • якщо ви вибралися через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення (обов'язково зачиняйте за собою всі двері);
  • якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі. Використовуйте пожежні сходи - під час пожежі заборонено користуватися ліфтами.
За будь-яких умов, якщо це можливо, викличте пожежну команду (телефон 101).

Правила поведінки біля води та на воді.

Правила поведінки біля води та на воді.
   Щоб уникнути трагедій на воді чи біля води, необхідно знати й виконувати прості, але обов'язкові правила, серед яких:
– ніколи не пірнайте в незнайомому місці, а спочатку обстежте водойму й переконайтесь, що під водою немає каміння, залізяк, гострих кілків або ж мілин;
– уникайте води із швидкою течією;
– ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах;
– не заходьте у воду в нетверезому стані;
– не купайтеся в необладнаних, неперевірених для цього місцях.
     Особливо бережіть дітей:
– постійно стежте за їхньою поведінкою біля води;
– вчитися плавати або плавати діти можуть тільки під контролем дорослих;
– при подоланні водойм на човнах неповнолітні мають бути в рятівних засобах;
– стежте за іграми дітей навіть на мілководді, бо вони можуть під час веселощів упасти й захлинутися.
voda

Сильні вітри, шквали та смерчі

Сильні вітри, шквали та смерчі
   Сильні вітри, шквали та смерчі – стихійні лиха, які можуть статися в будь-яку пору року, але найчастіше – у серпні і вересні. Синоптики відносять їх до надзвичайних подій із помірною швидкістю поширення, тому найчастіше вдається оголосити штормове попередження.
   Фактори небезпеки сильних вітрів, шквалів та смерчів: травмування, а інколи і загибель людей; руйнування інженерних споруд та систем життєзабезпечення, доріг та мостів, промислових і житлових будівель, особливо їх верхніх поверхів і дахів; перекидання телеграфних стовпів, виривання дерев та утворення завалів; знищення садів та посівів на полях.
   Сильні вітри, як правило, супроводжуються зливами, що призводять до затоплень місцевості.
   Сильний вітер – це рух повітря відносно земної поверхні зі швидкістю або горизонтальною складовою швидкості понад 25 м/с. За руйнівною силою може зрівнятися з землетрусом.
   Шквал – короткочасне різке збільшення швидкості вітру, іноді до 30-70 м\с що супроводжується зміною його напрямку, найчастіше це явище спостерігається під час грози.
   Смерч – найбільш руйнуюче явище, сильний атмосферний вихор, який опускається з основи купчасто-дощової хмари у вигляді темної вирви (рукава) чи хобота і має майже вертикальну вісь за напрямком до поверхні суші або моря, невеликий поперечний перетин і дуже низький тиск у центральній його частині. Обертальна швидкість (проти годинникової стрілки) до 100 м/с, швидкість руху 35/60 км/г. Він супроводжується грозою, дощем, градом і якщо досягає поверхні, наносить значні руйнування, вбираючи у себе воду та предмети, що зустрічаються на його шляху, піднімаючи їх високо над землею і переносячи на значні відстані.

Тепловий і сонячний удари

Тепловий і сонячний удари
   Літо у розпалі – і сонце особливо щедре на ультрафіолетові промені. Але його “ласки” треба уникати, аби не отримати теплового чи сонячного удару. Особливо обережними будьте на воді, промінь, віддзеркалений від неї, легко призводить до опіків губ, вух, слизової оболонки носа, підборіддя.
   Тепловий удар виникає у разі тривалого перегрівання організму, особливо при підвищеному фізичному навантаженні. Це може статися у походах, при носінні щільного одягу в спеку, під час роботи в приміщенні з високою температурою, в умовах підвищеної вологості і за недостатнього провітрювання.
   Безпосередня дія прямих сонячних променів на голову в спекотливу погоду теж може призвести до сонячного удару.
   Тепловий та сонячний удари супроводжуються гострим порушенням як кровообігу, так і функцій інших життєво важливих органів і систем.
porad
- виходячи на вулицю, не забувайте про “кепі” з довгим козирком та сонцезахисні окуляри;
- одяг має бути з натуральних тканин, просторим і світлим;
- не приймайте сонячних ванн на голодний чи повний шлунок;
- по можливості, якнайбільше перебувайте у затінку;
Перші ознаки теплового і сонячного удару:
– з’являється різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах, спині, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання, кровотеча з носа, а можливо, й втрата свідомості.
– можливі неспокій, маячіння, галюцинації і судоми;
– температура тіла підвищується до 40-41 градуса, іноді буває і втрата свідомості. Якщо в цей час постраждалому не надати нагальної допомоги, він може загинути в щонайближчі години від зупинки дихання та кровообігу.
Перша допомога:
- постраждалого перенести у затінок і звільнити його тіло від одягу;
- змочити прохолодною водою голову та груди;
- за необхідності роблять штучне дихання і дають кофеїн, а за наявності головного болю – анальгін;
- викличте швидку допомогу;
- покласти потерпілого на спину. Якщо є позиви на блювання, потерпілий має лежати на боці, аби не затікали блювотні маси в дихальні шляхи;
Обов’язково забезпечте постраждалому тимчасовий спокій!
Потрібно негайно викликати лікаря!
– до приїзду лікаря треба боротися за життя постраждалого. Якщо ж є така можливість – зробити компрес з холодною водою на голову.
– напоїти холодним чаєм, водою, тощо.
   Для виведення зі стану непритомності потерпілому дають понюхати нашатирний спирт. Намагатися знизити температуру тіла, для чого потрібно накрити постраждалого вологою тканиною, увімкнути вентилятор, на ділянку паху та під пахвами покласти шматки тканини, змоченої водою.
- у разі зупинки дихання і кровообігу треба негайно розпочинати реанімаційні заходи – непрямий масаж серця, штучну вентиляцію легень за методом рот до рота та рот до носа – і не припиняти їх доти, доки не приїдуть медпрацівники.
   У спеку не пийте солодких газованих напоїв – вони спричиняють набряки, молоко-посилює спрагу, вино – зневоднює організм. Не зловживайте також їжею. Вмивайтеся кілька разів на день – бажано мінеральною водою.
ПАМ’ЯТАЙТЕ!!!
Сонячному та тепловому ударам легше запобігти, аніж їх лікувати.
porad2

Як поводитись під час грози

Як поводитись під час грози
Щоб зустріч із “небесною гостею” не була прикрою несподіванкою.
vimage1
   Метеорологи стверджують, що на нашій планеті щосекунди землю пронизують близько ста блискавок, потужність яких сягає іноді 200 тисяч ампер, а потенційна потужність сильної грози може бути у п’ять разів більшою від атомної бомби. Температура каналу блискавки може перевищувати температуру на поверхні Сонця. Здається, що у людини немає ніяких шансів пережити контакт із блискавкою, але медична статистика свідчить, що приблизно 1/4 потерпілих, залишаються живими. Тут багато залежить від вчасно наданої допомоги. Ураження блискавкою не дуже часте явище. Воно складає десятимільйонну долю ризику. Але нинішнього літа “небесна електрика” завдала вже немало збитків.
   Щоб знизити долю ризику під час грози, треба вжити спеціальних заходів:
  • Не ховатися під деревами (особливо тими, що стоять окремо). Найбільш небезпечні дерева – це дуб, тополя, ялина, сосна. Рідко блискавка б’є в березу і клен, майже ніколи – у чагарник.
  • Перебуваючи на відкритому просторі, не стійте прямо (блискавка б’є в найвищу точку на місцевості), не лягайте на землю (таким чином ви підставите все тіло під удар блискавки), краще присісти навпочіпки в суху яму чи траншею, обхопивши ноги руками. Тіло повинне мати, по можливості, меншу площу контакту із землею. 
  • Не варто бігти. 
  • Не можна їхати на велосипеді.
  • Якщо ви їдете в автомобілі – треба зупинитись і зачинити вікна (до речі, в поїзд блискавка влучити не може, оскільки у крайньому випадку вибере для удару дроти електричної тяги, а не вагон.
  • У горах треба уникати гребенів, виступів та інших підвищених точок. 
  • Небезпечно перебувати поруч з металевими предметами. 
  • Не варто купатися, а краще бути на сухій поверхні (наприклад, у наметі). 
  • Якщо ви в цей час пливете у човні, якнайшвидше гребіть до берега (на воді ви найвищий об’єкт). 
  • Не тримайте в руках довгі чи металеві предмети, як, наприклад, вудки, парасольки, тощо.
  • Не торкайтеся металевих споруджень, дротяної огорожі.
  • Не рекомендується перебувати на даху, біля громовідводу і заземлювача. Якщо у вашого радіо або телеприймача на даху є індивідуальна антена, її потрібно від’єднати від приладів. 
  • Не стійте біля відчиненого вікна.
  • У приміщенні тримайтеся подалі від металевих предметів, електроприладів, телевізора (краще вимкніть їх із розетки).
Кульова блискавка

   Статистика свідчить, що більшість людей ніколи навіть не бачила цю блакитну, зелену, жовту або червону кулю, сантиметрів до двадцяти діаметром, що повільно пливе в потоці повітря. З’являється вона, звичайно, у грозу або після грози.
   Зустріч із кульовою блискавкою не обіцяє людині нічого доброго. Свідків такої зустрічі мало – контакт найчастіше закінчується загибеллю. А ті, хто залишився в живих, як правило, тяжко і довго хворіють.
   Симптоми недуги такі ж, як при тяжкому радіоактивному опроміненні та ураженні центральної нервової системи.
   При зіткненні із землею кульова блискавка пробиває ями півметра завглибшки та півтора метра діаметром.
   Температура в епіцентрі сягає 10 000 – 15 000 С.
   “Таємнича гостя” поширює навколо себе потужне випромінювання невідомої природи, а також спроможна іонізувати повітря та змінювати фізико-хімічні властивості предметів, з якими вступає у безпосередній контакт.
   Що робити, якщо у вашу кімнату залетіла кульова блискавка?
   Оскільки траєкторія польоту кульової блискавки практично не передбачувана, то і поводиться вона непередбачувано, як крапля води на розпеченій сковорідці. Проте:
  • не варто робити різких рухів і тим більше втікати – можна викликати повітряний потік, в якому згусток енергії полетить цілеспрямовано за вами;
  • можна обережно взяти в руки неметалевий предмет та виставити його поперед себе. Якщо блискавка “прилипне” до нього, обережно покладіть предмет на підлогу. Постарайтеся повільно вийти з приміщення, не викликаючи коливань повітря;
  • можна затаїтися, затамувавши подих;
  • якщо кульова блискавка наблизилася до обличчя, можна обережно дмухнути на неї, володіючи високою парусністю, кульова блискавка обов’язково відлетить убік;
  • тримайтеся подалі від електроприладів та електропроводу, не доторкайтеся до металевих предметів.; 
  • блискавка зникне сама по собі – іноді безшумно, іноді з вибухом. Вона може залишити після себе дірку або лише запах озону;
  • не втрачайте пильності: після таких “візитів” бувають пожежі.
Якщо ударила блискавка...
   Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає загальні порушення. В місцях входу і виходу електричного розряду утворюються опіки тканин, що нагадують опіки ІІІ-ІV ступеня. Іноді на шкірі помітні деревовидні розгалужені червоні смуги. Рана має кратеровидну форму. При дії електричного розряду може спостерігатися повне відривання кінцівок. Людина втрачає свідомість, знижується температура тіла, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, можливе спостереження стану “уявної” смерті, при якому не прослуховуються дихання та пульс, зіниці широкі, не реагують на світло. Шкіряні покриви бліді. При легкому враженні спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабкість, втрата свідомості.
   Надаючи першу допомогу, потерпілого, насамперед, необхідно роздягнути, облити йому голову холодною водою та, по можливості, обгорнути мокрим холодним простирадлом.
   Якщо людина ще не опритомніла, потрібно зробити штучне дихання “рот у рот”, а при зупинці серця – непрямий масаж, поверхню опіку закрити пов’язкою та якнайшвидше викликати медичну допомогу або відправити до лікарні, не забуваючи, що в будь-який момент може наступити зупинка дихання і серця.
   Навіть, якщо людина опритомніла, у неї можуть виявитися серйозні ушкодження внутрішніх органів.
   Існує думка, що ураженого блискавкою потрібно швидше на кілька хвилин закопати в землю, але такий намір не просто марний, а й небезпечний (це відтягує не тільки застосування справді ефективних засобів допомоги – ви можете просто вморити постраждалого, якщо він наковтається землі).
   Кажуть, людей, які залишаються живими після удару блискавки, все подальше життя супроводжує удача. Але ще кажуть: береженого Бог береже. Тож радимо дотримуватися наших порад, щоб безпечно почувати себе під час грози.

Як поводитись у лісі

Як поводитись у лісі
• Повідомте, куди ви збираєтеся. Якщо поблизу нікого немає – залиште записку з повідомленням (дата, час відбуття, кількість людей, що йдуть разом з вами, напрямок подорожі і приблизний час повернення).
• Одягніть зручний одяг та взуття. Вони повинні відповідати місцевості та погоднім умовам. Запам'ятайте – погодні умови можуть змінитися дуже швидко.
• Одягніть дітей в яскравий кольоровий одяг – він буде більш помітним у разі їх розшуку.
• Домовтеся про сигнали, щоб не загубити одне одного у лісі, особливо на випадок несподіванок, – свистом або голосом.
• Запам'ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблукати –залишайте позначки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.
• Якщо ви заблукали в лісі, зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте – думати логічно неможливо.
• Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і спробуйте простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, судноплавну ріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте «на воду» – униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка –до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.
• Використовуйте навички та вміння будування схованок (навіс, намет та ін.) або користуйтесь природними печерами. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.
• Бережіть та економно використовуйте воду. Вона важливіша для вашого виживання, ніж їжа.
• Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля прикметного місця і перебувати там.  
173
   Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше знайти їх тим, хто буде шукати.
   Гриб – не вовк. Сам нікого не з’їсть. Він може бути небезпечний тільки тоді, коли його з’їдять. Отже, треба знати, які гриби їстівні, а які ні. І знати напам’ять, безпомилково ознаки захворювання та перебіг хвороби:
отрута діє непомітно і виявляється пізно, коли вже усмокталася в кров. Від сильного блювання, проносу організм збезводнюється, згущується кров, настає нестерпна спрага, синіють губи, нігті, холонуть руки й ноги, виникають судоми. Згодом отрута паралізує нерви, судини розслаблюються, в них затримується кров. Кров'яний тиск падає. Відбувається жирове переродження печінки, нирок, серця. Стан хворого погіршується і майже завжди настає смерть.
При перших ознаках отруєння негайно викликайте лікаря.
До його прибуття треба:
  • очистити шлунок від решток їжі, випивши достатньо води та вирвавши потім випите;
  • припинити ходіння, тим більше біганину;
  • лягти в ліжко;
  • пити дрібними ковтками солону холодну воду – це послабить нудоту й блювання;
  • пити холодний міцний чай або каву, мед та молоко;
  • категорично забороняється вживати будь-які спиртні напої, бо вони прискорюють і полегшують всмоктування отрути;
  • залиште рештки не з’їдених грибів або їх очистки для лабораторного дослідження – це сприятиме правильному лікуванню.
Виконуйте всі рекомендації лікарів! 
Вірте у свої сили! І хай біда обмине Вас!

ЯКЩО УЖАЛИЛА БДЖОЛА...

ЯКЩО УЖАЛИЛА БДЖОЛА...
   З усіх комах найбільшу небезпеку для людини становлять оси (шершень, звичайна оса тощо) і бджоли. При їх жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.
   Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.
hornett
   Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк. Особливо набрякають повіки, губи, статеві органи. Тривалість місцевої реакції 1 – 8 діб.
Загальні реакції бувають токсичними і алергічними.
   Токсична реакція виникає, коли людину одночасно ужалять декілька десятків або сотень комах. Помічено, що жінки і діти більш чутливі до отрути перетинчастокрилих, ніж чоловіки.
   Тяжкість загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, що потрапила в організм. Доза отрути від жалення 500 і більш перетинчастокрилих смертельна для людини. При загальній токсичній реакції, окрім місцевого набряку, може з'явитися кропивниця пухирчаста – висип по всьому тілу, що зудить. Вона супроводжується підвищенням температури, різким головним болем, блювотою, бувають марення, судоми.
   Алергічна реакція на отруту перетинчастокрилих виникає приблизно у 1 –2% людей, і для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоб людину ужалила всього одна комаха.
   Алергічна реакція не виникає, коли людину вперше ужалила перетинчастокрила комаха. Проте алергічна реакція після кожного подальшого жалення, буде все більш тяжкою.
   Ступінь тяжкості такої реакції може бути різний. Її проявом бувають кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика і гортані, що може викликати задуху.
   Окрім кропивниці і набряків, у ряді випадків спостерігаються задуха, затруднений, хрипкий видих, сильне серцебиття, запаморочення, біль у животі, нудота, блювота, можлива короткочасна втрата свідомості.
   Найважча алергічна реакція – анафілактичний шок, який загрожує життю. Він розвивається відразу за жаленням: людина втрачає свідомість (іноді на декілька годин), у неї порушується діяльність багатьох органів і систем, в першу чергу серцево-судинної і нервової.
Перша допомога потерпілому від отрути перетинчастокрилих
   Перш за все слід вжити заходів, перешкоджаючих надходженню отрути в тканини і його розповсюдженню.
   Зі всіх перетинчастокрилих комах жало залишають тільки бджоли, оскільки їх жалячий апарат має зазубрини. Тому, знайшовши жало, обережно видаліть його разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем (а краще пінцетом або голкою) для ослаблення місцевої токсичної реакції відразу після жалення перетинчастокрилими комахами треба прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку.
   Якщо набряк хворобливий і не спадає, зверніться до лікаря.
   При загальній токсичній реакції, щоб уповільнити всмоктування отрути, на місце набряку слід покласти грілку з холодною водою або рушник, змочений в холодній воді. Потерпілому рекомендується якомога більше пити. При кропив'янці спостерігається значне зниження артеріального тиску, тому дайте потерпілому 20–25 крапель кордиаміну. Алкоголь категорично протипоказаний, оскільки він сприяє збільшенню проникності судин, що призводить до посилення набряків.
   Не можна використовувати для місцевого охолоджування сиру землю, глину, як роблять деякі: це може привести до зараження правцем або зараження крові.
   Загальна алергічна реакція ліквідовується прийомом будь-якого антигістамінного препарату (димедролу, супрастину).
   В іншому, перша допомога при гострій алергічній реакції така ж, як при загальній токсичній: холодна грілка до місця ужалення, 20-25 крапель кордіаміну.
   Той, у кого хоча б один раз виникла алергічна реакція на отруту бджоли, оси, шершня або джмеля, повинен неодмінно звернутися до алерголога. Таким людям в літній період треба завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого на алергічне захворювання. В ньому вказуються прізвище, ім'я, по батькові власника, його вік, домашня адреса, телефон, діагноз, телефон алергологічного кабінету, де спостерігається хворий, і ті невідкладні заходи, які треба зробити у разі жалення перетинчастокрилими. Необхідно, щоб людина носила з собою шприц-укладання і набір медикаментів, перерахованих в паспорті.
   Особливо термінові заходи необхідні у разі розвитку анафілактичного шоку. потерпілого слід укрити, обкласти грілками з теплою водою, дати одну-дві таблетки димедролу, 20-25 крапель кордіаміну і терміново викликати «швидку допомогу» або доставити його до медичної установи.
   У важких випадках, коли у потерпілого зупинилося серце і припинилося дихання, треба до приїзду «Швидкої» робити серцево-легеневу реанімацію: штучне дихання і закритий масаж серця.
   Люди, що страждають алергією до отрути бджіл, звичайно цікавляться, чи можна їм їсти мед. Можна. Мед і отрута бджіл не мають загальних антигенів. Загальні антигени з отрутою має прополіс, тому користуватися прополісом не слід.

Комментариев нет:

Отправить комментарий